| Події - народний сайт | Вибране, Здоров'я, Статті, Суспільство

На сьогоднішній день такого поняття як куріння в громадських місцях не існує. Кодекс України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) чітко регулює де палити не можна і яка передбачена відповідальність за порушення.

Штраф за куріння у вагонах і тамбурах

Так, згідно зі статті 110 КУпАП не можна палити у вагонах включаючи тамбури поїздів приміського сполучення, у вагонах поїздів міського та дальнього сполучення (за винятком спеціально відведених місць) та в метрополітені. За порушення цієї статті передбачено штраф від 85 до 340 гривень.

Штраф за паління на річкових і морських суднах

Заборонено куріння на річкових і морських суднах за винятком спеціально відведених місць. За порушення цієї заборони на морських суднах передбачено штраф від 17 до 51 гривень (стаття 115 КУпАП), а на річкових суднах від 85 до 340 гривень (стаття 117 КУпАП).

Штраф за куріння в автобусах, маршрутних таксі, тролейбусах і трамваях

Згідно зі ст.аттею 119 КУпАП заборонено куріння в автобусах, маршрутних таксі, тролейбусах і трамваях. За порушення попередження або штраф від 85 до 340 гривень.

Штраф за куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради

Згідно зі статтею 175-1 КУпАП заборонено “Куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради”. За порушення цієї заборони передбачено попередження або штраф від 51 до 170 гривень.

Згідно статі 13 Закону України “Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення” від 22.09.2005 № 2899- IV, заборонено куріння не тільки тютюнових виробів а й електронних сигарет і кальянів:

1) у ліфтах і таксофонах;
2) у приміщеннях і на території закладів охорони здоров’я;
3) у приміщеннях та на території навчальних закладів;
4) на дитячих майданчиках;
5) у приміщеннях і на території спортивних та фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;
6) у під’їздах житлових будинків;
7) у підземних переходах;
8) у транспорті загального користування, який використовується для перевезення пасажирів;
9) у приміщеннях закладів ресторанного господарства;
10) у приміщеннях об’єктів культурного призначення;
11) у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;
12) на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів.

Паління у ресторанах, кафе, барах і тп.

З 16 грудня 2012 року до місць де заборонено куріння належать приміщення закладів ресторанного господарства. Що таке заклад ресторанного господарства написано в Правилах роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.02 № 219, а саме:

– П.1.3. Заклад ресторанного господарства – організаційно структурна одиниця у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів;

– П.15 Заклади (підприємства) ресторанного господарства поділяються за типами: фабрики-кухні, фабрики заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, ресторани та бари.

Таким чином, палити не можна в усіх закладах громадського харчування не важливо що це, ресторан, кафе чи бар/паб. При цьому, відведення місць/столиків/кімнат для курців відвідувачів тепер не передбачено. Більше того, навіть просте розміщення попільничок у закладах ресторанного господарства призведе до штрафу (від 1 000 до 10 000 грн.)

Так само забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів:

1) у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;
2) у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;
3) у приміщеннях гуртожитків;
4) в аеропортах і на вокзалах.

У цих приміщеннях куріння заборонено скрізь за винятком спеціально відведених місць. Власник, уповноважені, ним особи чи орендарі відповідних споруд або окремих приміщень зобов’язані відвести спеціальні місця для куріння, сумарна площа яких не повинна перевищувати 10 відсотків загальної площі відповідної споруди чи приміщення, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також розмістити інформацію про те що це місця для куріння.

Але! У статті КУпАП є відсилання до рішень сільських, селищних та міських рад які своїми рішеннями можуть заборонити куріння в інших місцях.

Що робити якщо підійшов міліціонер й інкримінує куріння в громадському місці?

Висновок один якщо ви курите в якомусь місці яке не відноситься до переліку наведеному в законі і постанові міськради а міліціонер інкримінує вам “куріння в громадському місці” і погрожує штрафом потрібно для початку:

1) Чемно пояснити йому що починаючи з лютого 2010 року такого поняття як “куріння в громадському місці” не існує, а згідно чинного законодавства куріння заборонено в певних місцях і це місце у переліку затвердженому законом не відноситься. Якщо міліціонер запитає де ж по вашому не можна палити ви можете спокійно відповісти що це повинен знати в першу чергу ВІН і запропонуйте назвати статтю КУпАП яку на його думку ви порушили і статтю і назву закону яким затверджено перелік місць де куріння заборонено.

2) Якщо міліціонер говорить про те, що куріння тут заборонено згідно постанови міськради попросіть його вам показати або хоча б назвати дату і номер.

3) Якщо міліціонер продовжує наполягати на тому що ви щось порушуєте коли курите запропонуйте йому скласти протокол про адміністративне правопорушення в якому чітко вказати де ви курите і що при цьому порушили.

4) Якщо міліціонери ведуть себе нахабно, хамськи, неадекватно або вам просто набридло з ними сперечатися діставайте стільниковий телефон і дзвоніть за телефоном довіри МВС, або в службу внутрішньої безпеки, або до Інспекції з особового складу МВС України. При дзвінку називаєте себе і повідомляєте про неправомірні вимоги співробітників МВС детально описуючи ситуацію, в т.ч. де ви знаходитесь, що куріння законом тут не заборонено і що ви про це повідомили співробітнику МВС проте він наполягає на тому що ви щось порушуєте. Попросіть співробітника міліції показати вам посвідчення (якщо він його вам ще не показував або ви не запам’ятали його дані) і продиктуйте його дані тому хто приймає дзвінок.

Якщо все ж з якоїсь причини дійшло до складання протоколу (наприклад вихідний день і телефони не відповідають) для початку нагадайте міліціонерам що згідно статуту вони зобов’язані складати протокол про адміністративне правопорушення у разі якщо після їх усного зауваження ви продовжуєте здійснювати правопорушення, а оскільки ви вже не курите і більше тут курити не будете то і причин складати на вас протокол немає.

Якщо міліціонери все ж торочать про протокол і почали його складати то пам’ятайте що згідно статті 254 КУпАП “Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності”.

При цьому згідно ст. 256 КУпАП “У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються:

1) Дата і місце його складання, посада, прізвище, ім’я, по батькові особи, яка склала протокол;
2) Відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення);2) Місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення;
3) Нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення;
4) Прізвище, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є;
5) Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності;
6) Інші відомості, необхідні для вирішення справи …
7) Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності;
8) При наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, що притягується до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право дати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності роз’яснюються його права і обов’язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі”.

Після того як вам дали підписати протокол про адміністративне правопорушення ви повинні:

1) Уважно його прочитати;
2) Якщо не згодні або в протоколі не написано де ви курили або що ви порушили у рядках відведених для пояснення пишіть що ви не згодні, що курили насправді там-то і там-то, а в протоколі про це не вказано як і не вказано що ви порушили і допишіть що ви обов’язково хочете що б протокол розглядався у вашій присутності і про дату та час розгляду ви просите повідомити за адресою *** (вкажіть адресу).
3) Всі інші вільні рядки заповнюйте прочерками (а то потім там буде дописано що ви ще й матом лаялися і п’яний валялися)
4) Розпишіться в графі відведеній для підписів і відразу після написаного пояснення. Якщо вас не ознайомили з правами у графі де робиться ця позначка нахабно пишете з правами не ознайомлений і ставите свій підпис.
5) Вам зобов’язані дати один примірник протоколу. Якщо дали, розписуєтеся в спеціальній графі (але тільки після того як дали і попросили розписатися а не заздалегідь). Якщо не дали ніде більше не розписуйтесь.

Все, на цьому ваше спілкування з міліціонерами повинно закінчиться. Далі вони зобов’язані передати протокол начальнику райвідділу який і повинен ухвалити рішення, винні ви у правопорушенні чи ні.

Пам’ятайте що згідно ст. 260 КУпАП якщо у вас є з собою паспорт то міліціонери зобов’язані скласти протокол на місці вчинення правопорушення. Якщо ж паспорту у вас немає вас можуть доставити у відділення для встановлення особи та складання протоколу.


  • КОЛОНКА РЕДАКТОРА

    MVVA

    Мороз Віктор